17.06 – 19.06.2022 / piątek – sobota – niedziela
WARSZTATY PLECIONKARSKIE
WIKLINOWE KOSZE PIKNIKOWE – warsztaty plecionkarskie
Warsztat wikliniarski będzie obejmować wiedzę teoretyczną i praktyczną, potrzebną do stworzenia użytecznych obiektów z naturalnej wikliny oraz ratanu. Każdy z uczestników wykona kosz piknikowy, z pałąkiem lub uchwytami. Dla zaawansowanych program będzie wzbogacony o inne elementy wyposażenia, do wykonania z wikliny. Klapki do zamykania koszy, tacki, mniejsze koszyki, przegródki wewnątrz kosza.
Uczestnicy będą mieli do dyspozycji wiklinę świeżą - zieloną, a także parzoną
i okorowaną, taśmę wiklinową i ratanową, ratan, kije wiklinowe, sznurki z trawy oraz inne materiały naturalne. Do realizacji zadania posłuży pełne wyposażenie w narzędzia
i przybory, takie jak noże, sekatory, metalowe pobijaki, czy młotki. Spotkanie ma na celu nie tylko zgłębienie wiedzy o wykorzystywanych materiałach, czy przybliżenie grupie tematu pozyskiwania surowców oraz przygotowania ich do pracy plecionkarskiej. Wszyscy zainteresowani nauczą się projektować i konstruować wyroby plecionkarskie i z tą konkretną wiedzą każdy zaprojektuje i wykona własną formę użytkową.
Liczba miejsc ograniczona, dziesięć osób w grupie.
Warsztaty przygotuje i poprowadzi Marcin Makaś, mgr sztuki, artysta plastyk, pedagog sztuki, terapeuta. Absolwent Wydziału Grafiki i Architektury Wnętrz WSSU w Szczecinie (obecnie Akademia Sztuki). Zajmuje się sztuką włókna, rysunkiem i scenografią. Projektuje i tworzy formy przestrzenne z wikliny (w tym żywo rosnące), obiekty architektoniczne, wnętrza, wystawy, meble i przedmioty codziennego użytku. Prace artysty można oglądać w muzeach w Polsce i Czechach. Realizuje autorskie warsztaty artystyczne, zajęcia arteterapii, edukacji twórczej, rewalidacji przez sztukę i twórczej ekspresji w psychoterapii. Prowadzi warsztaty i panel „wiklina w terapii” na odbywającym się co 4 lata Światowym Festiwalu Wikliny i Plecionkarstwa. W 2019 r. za swoją twórczość i działalność edukacyjną odznaczony został medalem Narodowego Francuskiego Bractwa Szlachetnej Wikliny.
Szczegółowy harmonogram na stronie: https://www.jck.pl/article/248/polsko-czeskie-warsztaty-artystyczne-dialogi-17-19062022/